• Jerome Powell, FED’in CBDC ile ilgili risklerle ilgilenmesi gerektiğini söylüyor.
  • Merkez bankasının CBDC’yi benimsemesi, küresel finansal sistemde dramatik bir değişikliği zorlayacaktır.
  • Bitcoin ve diğer kripto para birimleri nihayetinde yeni dünya düzeninden yararlanacak.

IMF, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva’nın Merkez Bankası dijital para birimlerinin kullanımına biraz ışık tutmasının beklendiği dijital varlıkların kullanımına ilişkin bir konferans düzenledi. 

FED’den Jerome Powell, Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı Ahmed Alkholifey ve Bank of International Settlements Genel Müdürü Agustín Carstens tartışmanın diğer katılımcıları arasında yer aldı.

 Kripto para topluluğu, birçok katılımcının ABD merkez bankası başkanının yorumlarına odaklanmasıyla biraz netlik bekliyordu. Şubat 2020’de Powell, Kongre önündeki tanıklık sırasında dijital para birimlerinin potansiyelinden bahsederek çoktan piyasayı hareket ettirdi. 

Bu IMF web yayını, kripto topluluğunda büyük ölçüde bekleniyor ve başkanın katılımı, geleneksel finansta önemi hakkında çok şey söylüyor. Pazar analizi firması Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, konferans öncesinde Telegram aracılığıyla yaptığı açıklamada, Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), açık nedenlerle paramızı yönetenlerin akıllarında ve dudaklarında giderek daha fazla yer alıyor. ” 

Bununla birlikte, panelin katılımcıları çoğunlukla bilinen bilgileri tekrarladılar: FED, risklere erişmek istediği için dijital para birimini başlatmak için acele etmiyor, diğer düzenleyiciler ise faydaları görüyor ve dalgalanmaya karşı koyma ihtiyacını hissediyor. özel paranın popülaritesi. Daha fazla ayrıntıyı buradan okuyun .

Yazı yazarken, BTC / USD 11.600 dolardan el değiştiriyor. Öncü dijital para, küresel düzenleyicilerin yorumları arasında gün içi en yüksek seviyesi 11.647 dolara ulaştı. Yukarı yönlü harekete rağmen, BTC Pazar günü bu saatten itibaren çoğunlukla değişmedi.

BTC / USD günlük grafik

Bretton Woods anı

Gelişmekte olan bir ekonomiden IMF’ye liderlik eden ilk kişi olan Bayan Georgieva, geçtiğimiz günlerde küresel ekonominin krizle mücadele etmek ve daha sürdürülebilir ve adil bir dünya yaratmak için kararlı adımlar atmayı gerektiren dönüm noktasına ulaştığını belirtti.

Küresel ekonomi için Uzun Tırmanış olarak adlandırdığım şeyle karşı karşıyayız: zor, dengesiz, belirsiz ve gerilemelere yatkın bir tırmanış.

Bu arada, dijital para birimleri yeni dünya düzeninin bir parçası ve parçası haline gelebilir. Son gelişmeler, küresel düzenleyicilerin kavramı benimsemek için kripto para birimlerinin reddedilmesinden uzaklaştığını kanıtlıyor. 

Temel olarak, düzenleyicilerin paranın geleceğinin dijital olduğunu kabul etmeye hazır olduğu anlamına gelir. Aynı durum, IMF’nin konferans öncesinde başlattığı ankette de doğrulandı.

IMF’nin anketi

Kaynak: IMF Twitter

Yukarıda gösterildiği gibi, ankete katılanların% 84’ünden fazlası beş yıl içinde yurtdışına dijital para ile para göndereceklerine inanıyor. Açıkçası, merkez bankaları bunu kaçırmak istemiyor. 

Daha büyük bir resmin parçası

Global Macro Investor’un Kurucusu ve CEO’su Raoul Paul, CBDC’nin uygulanmasının küresel finansal sistemin önemli bir revizyonunu tetikleyeceği görüşünü paylaşıyor. 

Bugünkü IMF tartışmasının, 5 yıl önce İngiltere Merkez Bankası’ndan Mark Carney tarafından başlatılan daha büyük bir değişimin parçası olduğuna inanıyor . Bir Jackson Hole Sempozyumu 2019’da konuşma yaparken , yeni bir sistemik özel ödeme sistemi için temel olarak bir merkez bankası dijital para birimleri ağı oluşturma fikrini tanıttı. 

Şimdi neredeyse tüm büyük merkez bankaları CBDC’yi geliştirmekle meşgul. Bank of International Settlements (BIS) tarafından yayınlanan son araştırmaya göre, dijital varlığı oluşturmanın arkasındaki temel motivasyon, ödemeler için bir CBDC sağlamak, merkez bankası parasına geniş erişim sağlamak ve esneklik sağlamaktır.

CBDC projeleri durumu

Kaynak: BIS

Kripto para birimi endüstrisi için çıkarımlar

Raoul Paul’e göre, CBDC’nin piyasaya sürülmesi küresel finansal sistemi değiştirecek ve kripto para birimi endüstrisi üzerinde büyük etkilere sahip olacak. Bu gelişmenin fiatın sonunu getireceğine ve Bitcoin ve diğer merkezi olmayan dijital varlıklar için faydalı olacak büyük kripto para biriminin benimsenmesini zorlayacağına inanıyor .

Düzenleyiciler ve yetkililer, kendi dijital varlıklarını piyasaya sürdüklerinde Bitcoin kullanımını bastırmaya çalışsalar da, bunu yapmaları pek mümkün olmayacak.

Evet, CB’lerin ileride # bitcoin’i bastırma şansı var, ancak altını bastırmak gibi, ona sahip olmanın teşvik edici değeri nedeniyle işe yaraması pek olası değil.

Fiat’ın değer kaybetmeye devam edeceğini düşünürsek, Altın veya Bitcoin gibi sabit varlıklar enflasyonist sistemden kaçmanın bir yolu haline gelecektir. Bunun dışında ülkeler, şirketler ve bireyler, sermaye çekmek için katı para sistemine geçebilecekler.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here