Bitcoin 6.000 dolarlık fiyat alanını korumak için mücadele etmeye devam ederken, başka bir teknik modelin oluşturulması bazı endişeleri artırıyor. Kripto para birimi, teknik analizi takip ettiğiniz sürece, elbette dikkate alınması gereken bir Ölüm Haçı çizdi.

2018’den Bu Yana Üçüncü Ölüm Haçı

İlk olarak, bir Ölüm Haçı’nın yaygın olarak başvurulan bir teknik analiz düzeneği olduğuna dikkat etmek önemlidir . 50 günlük hareketli ortalama çizgisi (MA-50) 200 günlük hareketli ortalama çizgisinin (MA-200) altına düştüğünde oluşur.

Ölüm Haçları, Bitcoin’in kısa tarihinde sadece birkaç kez gerçekleşti. Bu özel gösterge genellikle bir ayı piyasasının daha uzun vadede devam ettiğini gösteren bir işarettir.

Ancak, haç genellikle gecikmeli bir göstergedir, yani varlık, ölüm haçı gerçekleşmeden önceki düşüşün bir kısmını veya çoğunu görmüş olabilir.

Bitcoin’in kısa tarihinde, bir ayı pazarının başlangıcını göstermek için Nisan 2014 ve Mart 2018’de gerçekleşen iki büyük Ölüm Haçı olayı vardı. 2014 ve 2015 ayı piyasalarının her biri yaklaşık bir yıl sürdü ve resmi olarak bir Ölüm Haçı’nın tersi olan Altın Haç ile sona erdi (50 günlük MA 200 günlük MA’nın üzerine çıktığında).

Son Ölüm Haçı Gerçekleşiyor

2018 Ölüm Haçı, aşağıdaki grafikte soldan ilk aşağı oktur.

btc_death_cross
Bitcoin Ölüm Haçı 2 Yıllık Tarih. Kaynak: TradingView

Gördüğünüz gibi, soldan bir sonraki ok (yukarı), geçen yılın Nisan ayında gerçekleşen Altın Haç’ı gösteriyor. Bitcoin o gün 5400 dolar civarında işlem görüyordu, ancak sadece iki ay sonra, kripto para birimi 2019 zirvesini 13.880 dolar olarak kaydetti.

2019 boğa piyasasının sonunu göstermek için Ekim 2019’da gerçekleşen bir sonraki Ölüm Haçı. Ancak, o gün, Bitcoin düşüş göstergesi hakkında güncellenmedi ve tarihin en iyi yatırım getirisi günlerinden birine gitti ve sadece bir günde % 42 artış gösterdi. Bununla birlikte, Çin Cumhurbaşkanı Xi ülkeyi blockchain tabanlı teknolojiler için daha fazla çaba sarf etmeye çağırdığı için ciddi bir katalizör vardı .

Gördüğünüz gibi, sadece bir ay önce gerçekleşen Altın Haç, bugünkü Ölüm Haçı’nın ardından sahte çıktı. Bu fenomen 2015 yılında olduğu gibi 2017 boğa piyasasına ve Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi 20.000 dolara yaklaşan gerçek Altın Haç’tan önce de gerçekleşti.

Ne bekleyeceğiz?

Tüm pazar, koronavirüs mali krizinin ortasında büyük bir dalgalanmaya yol açtığından, Bitcoin’in fiyat hareketi son birkaç hafta boyunca özellikle çalkantılı oldu.

Ölüm Haçı, çoğu zaman, bir ayı pazarına girdiğini gösterir. Bu, Bitcoin’den 3.700 $ ‘ın altına kadar olan korku beklentileri ile uyumludur . Bununla birlikte, yukarıdaki grafiğin önerdiği gibi, sahte olabilir ve Bitcoin aynı zamanda tarihindeki ilk küresel finansal krizle karşı karşıya olduğu için , bu durumu etkileyebilir. Şimdiye kadar, Bitcoin hisse senedi piyasaları ile neredeyse aynı bir korelasyon göstermiştir.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here