Değişim ve değişime uyum sağlama yeteneği her zaman bir tür olarak evrimimizin merkezinde olmuştur. Modern dünyamızdaki değişimi belirleyen neredeyse sınırsız faktörler var. Kabul etsek de etmememiz ne olursa olsun, teknoloji bu değişime ulaşmak için kilit bir unsurdur.

Günümüzde AI ve IoT gibi kavramlar çoğu insanın ağzında. Sadece bu değil, aynı zamanda her ikisinde de olmasa da, bu teknolojilerden birini kullanan, çevrelerinde en az bir cihaz bulunması iyi bir şans.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, spot ışığının bir bölümünü yakalayan iki yeni atlet var. Bunlar kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisidir . Bazıları, şifreleme para biriminin (özellikle Bitcoin) yüzyılın en önemli icadı olduğunu savunuyor.

Bununla birlikte, eğer kripto para birimleri yarın sihirli bir şekilde yok olacaksa, onların arkasında kalacak bir şey var ve bu bir şey blok zinciri. Blockchain, geleneksel iş modellerimizi aktif olarak değiştirdiği ve çoğumuzun hala farkında olmadığı bir çok yönü etkilediği için inanılmaz bir teknolojidir.

Basit bir ifadeyle, bir blockchain her bilgiyi güvenli ve şeffaf bir şekilde kaydeden sanal, halka açık bir defterdir. Kripto para birimlerinin ademi merkeziyetçi olmasına izin veren blok zinciri. Veriler, dünyanın her tarafına dağılmış, kullanıcıların kendileri tarafından başkalarına ait olmayan ve işletilen birbirine bağlı, karmaşık bir bilgisayar ağında tutulur. Blockchain gücü kullanıcıların ellerine geri getiriyor.

Gerçekten blockchain’e neden ihtiyacımız var?

Blockchain’in en önemli avantajlarından biri, güvenilir bir ortamda fikir birliğini kolaylaştırmasıdır. Akıllı bir teşvik sistemi sayesinde birbirine güvenmek için bir nedeni olmayan bir dizi oyuncu, zincire eklenmeden önce gerçek sayılabilecek bir şey üzerinde anlaşmaya varabilir.

Defterin kendisi, kriptografi teknolojisi kullanan doğrulayıcılar ağı üzerinden çoğaltılır. Bu, teoride kesmek mümkün olsa da pratikte neredeyse imkansız demektir. Blockchain, daha verimli, daha uygun maliyetli ve daha güvenli olduğu için mevcut veritabanı teknolojimizi büyük ölçüde geliştirir. Tabii ki, geleneksel veritabanlarının performans açısından blok zincire göre belirgin avantajları olduğu söylenmelidir. Ancak, en büyük dezavantajı, yalnızca birkaç işletmenin eline yerleştirilen verilerin yönetimi ile merkezileştirilmiş olmalarıdır.

Dört tip blok zinciri vardır: izinsiz blokajlar, izin verilen blokajlar, halka açık blokajlar ve özel izin verilen blokajlar. Ethereum ve Bitcoin hem kimse olarak tam düğümleri işletmek ve madencilik başlayabilir, yani permissionless blockchains bulunmaktadır. İzin verilen blok zinciri söz konusu olduğunda, yalnızca sınırlı sayıda kullanıcıya katılmaya yetkilidir. Genel izin verilen engelleme zincirleri temelde izin verilen engelleme zincirleridir, ancak veriler genel görünüm için kullanılabilir. Buna karşılık, özel izin verilen blokajlar durumunda veriler genel görünümden sınırlandırılmıştır.

Akıllı sözleşmeler – Ethereum platformunun yanı sıra, muhtemelen blokajların en önemli yönleri, geç kalmadan itibaren blok zinciri kullanımının çoğundan sorumludur. Akıllı sözleşme, belirli bir işlemin nasıl yürütüleceğini önceden tanımlayan, kodla yazılmış bir sözleşmedir. Koşullar yerine getirilirse, anlaşma kendiliğinden yürürlüğe girecektir. Akıllı sözleşmeler çok önemli bir şey yapar: insan girdilerini denklemden kaldırırlar. Akıllı sözleşmeler sürekli olarak birden fazla sektörü etkiliyor.

Blok zincirin temel pratik faydaları
Eşsiz doğası sayesinde, blockchain işletmelere daha fazla şeffaflık, daha fazla güvenlik, izlenebilirlik, verimlilik ve hızın yanı sıra düşük maliyetler sağlar.

Blockchain dağıtılmış bir defter olduğundan, tüm ağ katılımcıları aynı görüşü ve verileri paylaşır. Verinin bu paylaşılan versiyonu, herkesin üzerinde anlaşması gereken bir fikir birliği ile güncellenebilir. Bir blok zincirindeki veriler daha kesin, tutarlı ve şeffaftır. Ayrıca tüm ağ katılımcıları için de kullanılabilir.

Aynı fikri takiben, işlemlerin kaydedilmeden önce üzerinde anlaşılması gerekir. Bir işlem onaylandıktan sonra şifrelenir ve önceki işleme bağlanır. Blockchain’i finansal hizmetler, devlet veri yönetimi ve hatta sağlık gibi endüstriler için mükemmel yapan şey budur.

Üçüncü taraf aracılık gerektirmediğinden ticaret çok daha az zaman alır. Takas yerleşimleri blok zincirinde çok daha hızlı gerçekleşebilir. Blokajlı aracının aracılık gerektirmemesi gerçeği, işletmelerin para biriktirmelerine yardımcı olmalarının da ana nedenidir.

Blockchain tarafından parçalanmış endüstriler
Hepimiz biliyoruz ki, bu zincirleme zinciri, finans endüstrisini geliştirmek ve bozmak için mükemmel bir şekilde tasarlandı. Bununla birlikte, kullanım durumları , bu tür başka herhangi bir teknolojiden daha üstündür. Tedarik zinciri yönetimi için, blockchain teknolojisi izlenebilirlik ve maliyet etkinliği sunar. Eşsiz özellikleri sayesinde, blokajlar malların hareketini, kökenlerini ve bir sürü başka yönü kolayca izleyebilir.

Kalite güvencesi, blokajlar tarafından devrim yaratabilecek başka bir sektördür. Örneğin, tedarik zinciri boyunca bir yerde bir düzensizlik tespit edilirse, menşe noktasını doğru bir şekilde belirlemek için bir blok zincirin nasıl kullanılabileceğini görmek kolaydır.

Muhasebe, insan hatasına çok hassas bir endüstridir. Blokajların yardımıyla, kayıt işlemleri bu sorunu hemen hemen ortadan kaldıracaktır. Ek olarak, blokajlar da kayıtlar için yüksek bir doğruluk garanti eder ve oldukça izlenebilir bir denetim izi sağlar.

Daha önce de belirtildiği gibi, blokajların en ilginç yönlerinden biri, fikir birliğine ulaşmalarına nasıl izin verdikleridir. Oy vermeye gelince, her şey güvenmeye başlıyor. Gelecekte, yerel veya ulusal seçimleri güçlendiren blockchain teknolojisini çok iyi görebiliriz. Blockchain seçim sahtekarlığını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir.

Blockchain 101: Sonuç
Blockchain’in bu makalede sunabileceğimizden çok daha fazla kullanım durumu olduğu çok açık. Teknoloji olgunluğa ulaşana kadar yapılması gereken daha çok gelişme var ve bu, yaşamlarımızı sürdürme biçimimizi değiştirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here