Block Street ve kripto para birimleri Wall Street’in dikkatine rağmen finans dünyasında oyun değiştirici olarak kabul ediliyor. Özel sermaye (PE) söz konusu olduğunda, yeni bir inovatör ilk mover avantajından yararlanabilir.

Küresel özel sermaye anlaşmaları 150 trilyon USD değerindedir. Ancak engeller ve verimsizlikler, PE anlaşma akışına daha fazla kişinin katılmasını engelledi. Bu engeller arasında asgari yatırım büyüklüğü, bölgeselleşme, münhasırlık kültürü, fonların likiditesi ve uzun ve belirsiz çıkışlar bulunmaktadır. Bunların hepsi kurumsal olmayan, perakende yatırımcıları dışlamaktadır.

Blockchain’in Yatırım Verme Getirebilme Yeteneği

Singapur merkezli Aranium, engelleme zincirinin benimsenmesinin yanı sıra, özel sermaye endüstrisinin tokenizasyonunun büyük çevrimiçi alışverişlere, sürtünmesiz ticarete ve daha fazla likidite kaynaklı daha yüksek varlık değerlerine yol açacağını tahmin ediyor. Girişim, girişim sermayesi firmalarının oyun değiştiren teknolojiyi eskimeyen ama geleneksel olarak sektöre yönelen bir endüstriye ilk uygulayan şirketlerden biri olarak nasıl iş yaptığını yeniden şekillendirmek istiyor.

Dağıtık bir eşler arası veri tabanı olan Blockchain, Aranium ekibinin önemli operasyonel ve finansal etkinliklere yol açacağına inandığı PE organizasyonlarına çeşitli faydalar sağlayabilir. Bunlar şeffaf ve erişilebilir mali raporları içerir; saklayıcı ile ilgili belgeler, mülkiyet doğrulama ve transferler; ve brokerler ve servis profesyonelleri gibi pahalı aracılara olan ihtiyacı azaltma potansiyeli. Firma, Ethereum blockchain’de akıllı sözleşmeler kullanmayı planlıyor.

Asya’ya Yatırım Talebi

Güneydoğu Asya’da özel sermaye değeri son zamanlarda 1,23 milyar dolar olarak tahmin edildi. Dünya Ultra Zenginlik Raporu 2018’e göre bölge, ABD ve Avrupa’dan daha hızlı bir servet yaratıyor. Singapur, Çin ve Japonya da blok zinciri inovasyonu için sıcak yataklara dönüştü. Bu trendler, yeni paranın perakende yatırım taleplerine cevap vermek için bir ihtiyaç yaratıyor.

Aranium CEO’su Gen Chia, şirketin vizyonunun, herkese Asya’daki büyük ölçekli özel sermaye yatırım fikirlerine erişim sağlaması ve geleneksel olarak sadece iyi finanse edilen ve iyi bağlanmış PE şirketlerine erişebilen fırsatları sunması olduğunu söyledi. Bu, Asya bölgesindeki yatırımcıların (her şekil ve boyutta) özünde, asgari sermaye gereksinimlerini ortadan kaldıran özel sermaye ile dengelenmiş bir pazar yoluyla sermayelerini birleştirmelerine izin verecektir. Chia firmasının PE odaklı bir değişim, kredi puanları olan cüzdan ve pazar yeri geliştireceğini söyledi.

Blockchain ve Jetonlar PE Uygulamalarını Geliştirebilir

Tokenlaşma, bankacılık altyapısının eksikliği nedeniyle on milyonlarca bankanın işsiz kaldığı PE’ye ve Asya’ya yatırım yapan mikrofonu serbest bırakabilir. Ve finansal inovasyonun doğal bir ilerlemesini temsil eder. Tarih boyunca para, fiziksel malları takas etme ihtiyacını azaltırken, artan ekonomik aktiviteyi mümkün kılmak için her zaman yerel ekonomileri “yağlamıştır”.

Kripto para birimleri, dijital paraların insanların giderek artan şekilde kullandıkları platformlardan yararlanarak kağıt para ekleyen yeni bir çağ başlatıyor: akıllı telefonlar. Yatırımcılar mobil olarak işlem yapıyorlar ve çoğu zaman bir fiziksel cüzdan veya çek defterle daha fazla oluyorlar.

Örnek vermek gerekirse, burada bir jetonize PE ekosistemi için bir kullanım durumu. Jetonlar, sınır ötesi işlemleri dakikalar içinde kolaylaştırabilir ve yatırımcıların açık ve ikincil bir piyasada PE hisselerini almasını veya satmasını sağlayabilir.

Jetonları gerçek dünya varlıklarına bağlayan güvenilir protokollere sahip olmak çok önemlidir. Aranium gibi blok şirketleri de bunu gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor. Çünkü bağlantı kurulduktan sonra, belirteçler maddi olarak aylar ya da yıllar alabilecek belirsiz bir çıkış beklemek yerine, özel sermaye katılımcılarına çok daha kısa (belki de neredeyse anında) yatırım ufku verebilir.

Tokenlaşma, anlaşmaların genellikle karmaşık yapılara sahip olduğu bilinen bir PE endüstrisindeki yatırım işlemlerini basitleştirir. Jetonlar ayrıca, sıvı, ikincil piyasalara daha fazla yatırım fikri sunarak portföy çeşitlendirmesini kolaylaştırabilir.

Özel sermaye sektörü en azından Asya’da büyük bir katılım elde etmek üzeredir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here