Bir fincan kahve satın almak için bir milyon dolarlık bir para birimi şimdiden düşünülemezdi.

Bugün Caracas, Venezuela’da durum böyle, şimdi tek bir fincan kahve satın almak için bir milyon bolivars mal oluyor. Bu, bir zamanlar zenginleşen OPEC ülkesinde son 12 ayın hiperenflasyonundan kaynaklanıyor ve bu oran yüzde 43,378’e yükseldi.

Suçlama oyunu devam ediyor
Nisan 2018’de milletvekili Nicolas Maduro , cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde asgari ücrette yüzde 155’lik bir artış olduğunu açıkladı. O zaman bile, Maduro’nun hükümetinin Washington’a ve ülkenin muhalefetine karşı yürüttüğü bir “ekonomik savaş” üzerine ulusunun çıkmazını suçladığı için bu artış dolar bazında yüzde 13’lük bir düşüşü temsil ediyordu.

Maduro’nun iddialarının aksine, kötü yönetişim, zayıf ekonomik politikalar ve düşen petrol fiyatları Venezüella’nın ekonomik sıkıntılarının nedeni olarak belirlendi. Bu, ülkenin 90’lı yıllara kadar petrol gelirlerindeki artıştan yararlanamadığı zaman Maduro’nun selefi günlerine kadar uzanıyor.

Alternatif değer deposu
Venezüella’nın iktidar partisi, “petro” adı verilen petrol destekli bir kripto parası bırakarak para krizini aşmayı denedi.
Düşmekte olan ekonomik koşullar düşünüldüğünde, vatandaşlar doğal olarak alternatif değer depolamak için bir yol izlemektedirler. 2017 yılının başında, ülke bir hafta içinde 805 bitcoins’lik bir rekor alışverişi yapan bir cryptocurrency boom yaşadı. Bu rakam daha sonra düştü, ancak 2018’in ilk çeyreğinde LocalBitcoins’de işlem hacimleriyle ortaya çıkan yeniden yükseldi .

Son haftalarda bolivarın son hiperenflasyonuna rağmen, bitcoin işlem hacminin tesadüfen artacağını tahmin ediyoruz . Ancak haftalık işlem hacmi neredeyse aynı seviyede kaldığı için durum böyle değildir. BitcoinVenezuela.com Kurucusu Randy Brito’ya göre bu, hükümetin diğer nedenlerden dolayı getirdiği son düzenlemelerin bir sonucu olabilir.

Brito, CCN’ye şunları söyledi:

Mantık bize Venezüella’nın Bolivar’ının yoğun enflasyonuyla (ABD doları karşısında ABD Doları cinsinden ölçülen) hacminin artması gerektiğini düşünürdü, ama gerçekleşmiş gibi görünmüyor. Bunun nedeni, gerçek kullanıcı sayısının fazla artmamasından kaynaklanıyor olabilir veya işlem yaptıkları toplam değer gerçekten fazla artmadı. Belki de son zamanlarda Hükümet tarafından dayatılan sıkı ticaret ve madencilik düzenlemelerinden kaynaklanıyor ”.

Yol ileri
Venezüella hükümetinin , Bolivar’ı üç sıfırı çıkararak ve para birimini devalüe ederek elden geçirme planları var . Şimdi 4 Ağustos 2018’de gerçekleşecek. Ekonominin ekonomi üzerindeki etkisi, vatandaşların alternatif bir değer deposu arayışına devam etmesi olarak görülecektir.

Hükümet, ekonomiyi kurtarmak için kendi planları üzerinde çalışırken, diğer bağımsız kaynaklar, durumun doğrudan mağduru olan vatandaşlar için yararlı olacağını düşündükleri adımları atıyorlar. Böyle bir inisiyatif, Jonathan Wheeler’ın çok sayıda bitcoin yetiştirme ve onu büyük bir mobil hava yoluyla Venezüella vatandaşlarının eline alma amaçlı projesidir .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here