• Bitcoin, uçucu haftayı kırmızı bir bölgede bitirir, ancak toparlanma devam eder.
  • Düzeltme, manipülasyonlar veya teknik konular – fiyat hareketlerinden olağan üç şüpheli.
  • Günlük grafikteki altın brüt, boğaların önümüzdeki hafta boyunca bir üst ele sahip olabileceğini ima ediyor.

Bu hafta Bitcoin (BTC) hatırlattığı uçucu doğa. İlk dijital para 10.300 $ ‘dan 9.300 $’ a taşındı ve yazı yazılırken 9.800 $ ‘a yükseldi. 30 günlük oynaklık Şubat ayının başından bu yana% 36 seviyesini aştı ve en yüksek seviyeye ulaşırken, Bitcoin birkaç saat içinde değerinin yaklaşık% 10’unu kaybettiğinde 10 gün oynaklık% 65’e kadar yükseldi.

Bitcoin’in piyasa değeri, toplam dijital varlık pazarının% 62,8’i olan 176 milyar dolara geriledi. 42 milyar dolarlık Bitcoin günlük ortalama el değiştiriyor. Ayrıca, fiyat düşse bile büyük işlemlerin sayısı artmıştır. Özellikle, geçen hafta büyük ayılar pazara hakim oldu. Intotheblock verilerine göre, 56 adres günlük işlem hacminin% 1’inden fazlasını sattı ve sadece 53 boğa olarak nitelendirildi.

Fiyat hareketlerinin ardında üç teori

Piyasa dalgalanmalarının gerçek temel nedenleri bilinmemekle birlikte, piyasada neler olup bittiğini anlamada yardımcı olabilecek bazı faktörler vardır.

Teknik faktörler: Bitcoin, 10.500 $ ‘lık önemli direnç etrafında toplanan çok sayıda satış siparişini temizleyemedi ve bu da aşırı alımlı bir pazarda teknik bir düzeltmeye yol açtı. Koruyucu emirler tetiklendikçe olumsuz kartopu yaratmaya başladı ve piyasadaki zayıf elleri sıktı. Özellikle, madeni para, Temmuz 2019’un en yüksek seviyesinden Aralık 2019’un en düşük seviyesine doğru aşağı yönlü hareket için% 38.2 $ ve% 50 Fibo geri çekilmesi ile sınırlandırıldı. Ayrıca, günlük grafikte, fiyat şu sıralar alt kanalda 9.425 $ ile yukarı yönlü bir kanalda hareket ediyor. 

Manipülasyonlar: Güçlü bir ralli sonrasında aşağı yönlü düzeltmeler doğal olsa da, saf hız ve hareketin ölçeği bazı kırmızı bayraklar yaratıyor ve hareketin fiyat manipülasyonlarından kaynaklanmış olabileceğini ima ediyor. Aynı şey, 1 saatlik bir grafik üzerinde potansiyel bir Bart Simpson modeli tarafından da ima ediliyor. Bu model, ani bir fiyat artışı, bazı yan ticaret dönemini takiben büyük bir düşüş ile karakterizedir. Diğer pazarlarda oldukça nadirdirler, ancak düzenli olarak kripto grafiklerinde görünürler. 

Bart’ın başının ilk tarafını oluşturan büyük bir yeşil mum, kısa şort tasfiyesine neden oldu Satıcılar pozisyonlarından zorlandı ve sonuç olarak yukarı yönlü baskıyı artırdı. Bunu sıkı bir kanalda bir konsolidasyon dönemi izler. Ardından, önceki tüm kazançları silen ve fiyatı büyümeden önceki aralıkta geri iten başka bir etkileyici hamle geliyor. Bu sefer perakende alım emirleri tasfiye ediliyor.

Binance teknik sorunları: Ortalama günlük işlem hacmine göre en büyük kripto para borsası, hafta boyunca çeşitli performans sorunları yaşadı ve hatta planlanmamış bakıma gitme işlemlerini durdurmak zorunda kaldı. Borsa başkanı toplumla sağlıklı iletişimi sürdürürken ve trader’lara tüm fonların güvende olduğunu garanti etti (fonlar #SAFU), konular trader’ların hesaplarına girmesini ve pozisyonlarını ayarlamasını engelledi. Birçok trader, emir ve hesap bakiyeleriyle ilgili hatalar bildirdi. Binance’ın pazardaki aslan payından sorumlu olduğu düşünüldüğünde , bu kesintiler piyasa hareketlerini etkilemiş olabilir.

BTC / USD: İleriye yönelik

Diğer fiyat ivmesi, büyük ölçüde Bitcoin’in 9.800 $ – 10.150 $ ‘lık önemli bir direnç alanından geçme yeteneğine bağlıdır. Yukarıda belirtilen hareketin% 50 Fibo geri çekilmesi ve 4 saatlik grafikte SMA50 ve SMA100 kombinasyonu dahil olmak üzere güçlü teknik göstergelerle desteklenmektedir. Bunun yanı sıra, 10.000 $ ‘lık psikolojik ve 13 Şubat’tan itibaren bir önceki haftaki toparlanmayı sınırlayan eğimli bir trend çizgisi içeriyor.

Dahası, Intotheblock verilerine göre, yaklaşık 1 milyon adresin başabaş noktası yaklaşık 9.800 $ ‘dır. Bu konumlandırma, bariyeri 10.000 dolara kadar sert bir dirence dönüştürür, çünkü çok sayıda tüccar pozisyonlarını kırmaya ve kapatmaya çalışabilir. 

Ancak, tüm engeller ortadan kalktığında, BTC / USD 10.500 $ ‘a ve potansiyel olarak 11.000 $’ a yönelebilir. Günlük grafik ve yukarı doğru bakan bir RSI’da ortaya çıkan altın haç da yükseliş momentumunun inşa edildiğini ima ediyor.

Aşağı yönde, 9.600 $ ‘ın altında bir satış, 9.400 $ – 9.300 $’ lık destek alanına yaklaşırken yavaş yavaş koruyucu siparişlerle doludur. Diğer 1 milyon adres, bu seviyelerden satın aldıkları için bu alanın altına taşınan fiyatla ilgilenmiyor. 

BTC / USD günlük grafik

Uzman Tahmin Anketi bir önceki haftadan bu yana biraz kötüleşti. Bununla birlikte, haftalık beklentiler yükselişe geçti ve bu da kısa vadeli duyguların iyileştiğine işaret edebilir. Olumlu uzun vadeli düşüncelere sahip yatırımcıların oranı% 70’in altına düştü. Haftalık hariç tüm zaman dilimleri için ortalama fiyat tahmini 10.000’in üzerinde kaldı. Özellikle, üç aylık fiyat tahmini 11.000 $ ‘ın altına düştü.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here