• Önümüzdeki birkaç hafta içinde 10.000 dolara yükselen Bitcoin’in davası, Ağustos ayından bu yana ilk kez yükselişe geçecek haftalık MACD histogramı ile daha güçlü görünüyor.
  • Bitcoin, ikinci gün için 8.460 $ – 8.750 $ aralığında yatay bir şekilde işlem görüyor. Bir menzil arızasının ardından 8.200-8.000 $ arasında hızlı bir düşüş izlenebilir.
  • Bir menzil patlaması, 200 günlük ortalamanın 9,015 dolar olacağını gösteriyor.

Yaygın olarak izlenen bir bitcoin fiyat göstergesi, beş ay içinde ilk kez bir boğa sinyalini yakmak üzere. 

Trend gücünü ve trend dönüşümlerini ölçmek için kullanılan teknik bir araç olan hareketli ortalama yakınsama ıraksama (MACD) histogramı, gelecek hafta haftalık grafikte sıfırın üzerine çıkacak gibi görünüyor. 

Bu, aşağıda görüldüğü gibi Ağustos ortasından bu yana ilk olumlu (yükseliş) okuma olacaktır. 

Pozitif bölgeye geçiş, düşüş-yükseliş eğilimi değişikliğinin bir teyidi olarak kabul edilir. Bu arada, sıfırın altındaki bir geçit düşüş eğiliminin bir işareti olarak alınır. 

Ayrıca, sıfır çizgisinin üzerindeki ardışık yüksek çubuklar yükseliş momentumunun güçlendiğini ve sıfır çizgisinin altındaki arka arkaya daha derin çubukların düşüş eğiliminin geliştiğini gösterir.

Boğa tuzağı?

Tecrübeli tüccarlar, hareketli ortalamalara dayandığı ve yaklaşan yükseliş crossover’ının 2018’de olduğu gibi pazarın yanlış tarafında alıcıları yakalayabileceği için MACD’nin gecikmeli bir gösterge olduğunu savunacaklardı.

Histogram, Eylül 2018’de yükselişin tersine döndüğünü gösteren sıfırın üzerine çıktı. Ancak bu, boğalara ilham veremedi ve kripto para birimi, Kasım ayı ortasında keskin bir şekilde 5.000 doların altına düşmeden önce önümüzdeki beş hafta boyunca 6.000 doların üzerinde kaldı. 

Esasen, MACD’nin yükseliş haçının bir boğa tuzağı olduğu ortaya çıktı. 

Ancak o zamanlar daha geniş piyasa koşulları düşüş gösterdi. Kripto para birimi, Aralık 2017’de 20.000 dolardan bu yana bir dizi daha düşük en yüksek seviyeye ulaştı. 2020’de durum şimdiye kadar oldukça farklı.

Temmuz 2019’un en yüksek seviyesi 13.880 $ ‘lık satış, Aralık ortasında 6.400 $’ a yakın buhardan çıktı ve kripto para birimi o zamandan beri daha iyi teklif oldu. Daha da önemlisi, bitcoin iki hafta önce düşen bir kanaldan çıktı ve Nisan 2019’un düşük seviyesinden 4.100 $ ‘dan başlayan rallenin yeniden başladığını gösteriyor. 

Ayrıca, tarihsel olarak fiyat-yükseliş madenciliği ödülünün yarıya indirilmesi (bir bitcoin arz kesintisi) Mayıs ayında yapılacak. 

Sonuç olarak, MACD’nin sıfıra yaklaşan hamle yükseliş düzenini güçlendirebilir ve bu da Ekim ayında ulaşılan 10.350 $ ‘a ulaşması için durumu güçlendirdi. 

Önümüzdeki 24 saat için, 19 Ocak’taki 8,461 $ ‘ın düşüğü boğalar için geçilecek seviyedir. 

4 saatlik ve günlük grafikler

Bitcoin, 4 saatlik grafikte yan kanalda tutulur. 

8,461 $ ‘ın altında bir kırılma, bir dizi arıza anlamına gelir ve Pazar gününün en yüksek seviyesi olan 9,188 $’ dan 8,200 $ ve 8,000 $ ‘lık anahtar desteğe doğru geri çekilmenin kapılarını açacaktır.

8,461 $ ‘ın da 19 Ocak’ta oluşturulan düşük gün dışı mumunun düşük olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle, bu seviyenin altındaki bir hareket, mumun sinyal verdiği boğa tükenmesini doğrular ve daha güçlü satış baskısını davet eder. 

Üst tarafta, kanal direncinin 8.750 dolardan fazla kabul edilmesi odağı 9.000 dolara kaydırır.

Basın zamanında, bitcoin Bitstamp’ta 8.640 $ ‘dan el değiştiriyor. CoinDesk’in Bitcoin Fiyat Endeksi tarafından hesaplanan küresel ortalama fiyat 8.650 dolar olarak görülüyor.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here