Çoğumuz “uçuculuk” terimini anladığımızı düşünüyoruz.

Dünyadaki gergin siyasi durumlarla ilgili manşetleri özetliyoruz; patlayıcı kimyasal bileşiklere karşı temkinliyiz; bazılarımız iniş ve çıkışların adil paylarıyla ilişki içinde olduk.

“Volatilite” keskin ve öngörülemeyen değişiklikler anlamına gelir ve genellikle olumsuz çağrışımlara sahiptir. Finansal piyasalara gelince bile, zenginliklerimizde vahşi dalgalanmalar yaratacak yatırımlardan sezgisel olarak uzak duruyoruz.

Ancak finansmandaki oynaklık genellikle yanlış anlaşılıyor. En yaygın olarak kabul edilen hesaplama bile, genellikle yanlış uygulanır .

Arzu edilebilirliği de kafa karıştırıcıdır. Yatırımcılar para kazanmadıkça bundan nefret ediyor. Yatırımcılar, risk primi çok yüksek olmadığı sürece onu severler.

Ve azımız nereden geldiğini anlıyoruz. Birçok kişi bunun düşük likidite sonucu olduğunu düşünüyor *. Bu sezgisel olarak anlamlıdır: ince işlem hacmi sayesinde, büyük bir sipariş fiyatları keskin bir şekilde aşağı veya yukarı itebilir. Ancak ampirik çalışmalar bunun aslında başka bir yol olduğunu gösteriyor : volatilite düşük likidite yol açıyor, daha geniş çaplı piyasa yapıcıları ile stoklarında geçici bir varlık tutma riskini telafi etmek için başvuruyorlar.

(* Yanlış anlama aynı zamanda düşük likidite ve düşük hacimli yanlış anlaşmamızdan kaynaklanmaktadır – yüksek hacimli ve düşük likidite olması mümkündür, ancak bu başka bir gönderi için.)

Bu karışıklık kripto sektöründe önemli.

Bitcoin oynaklığı genellikle, asla iyi bir değer deposu, güvenilir bir ödeme belirteci veya sağlam bir portföy riskinden korunmamasının nedeni olarak belirtilmiştir. Birçoğumuz, piyasa geliştikçe oynaklığın azalacağını varsayma tuzağına düşüyoruz. Bu bize hiç uygun olmayan kullanım durumlarına inanmamızı sağlar; aynı zamanda yanlış kripto varlık değerleme yöntemleri, portföy ağırlıkları ve alt satırımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek türev stratejileri uygulamamıza yol açabilir.

Bu yüzden bazı varsayımları ayırmaya ve bitcoin’in benzersiz özelliklerinin neden pazarın temellerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğine bakmaya değer.

Belirsizliğin değiştirilmesi

Birincisi, farklı piyasa oynaklıkları vardır. Akademik literatür, her biri farklı formülü ve sınırlamaları olan bir dizi varyasyon sağlar. Varlıklara değer vermek için kullanılan jump-difüzyon modelleri faydalı bir farklılığa işaret etmektedir. “Atlama” değişkenliği, adından da anlaşılacağı gibi, ani bir olaydan kaynaklanıyor. Bununla birlikte, “dağınık” oynaklık, bir varlığın standart işlem modellerinin, “olağan” varyasyonlarının bir parçasıdır.

Bununla daha yüksek likiditenin fiyat dalgalanmalarını azaltacağını varsaydığımızda, “sıçrama” oynaklığından bahsettiğimizi görmeye başlayabiliriz.

Bununla birlikte, “dağınık” oynaklık daha içsel bir kavramdır.

Standart sapma hesaplama – Hareketlilik en yaygın olarak ölçmek – kullanarak keskin hamle destabilize edici etkisini içermektedir kare  büyük sapmanın (aksi takdirde ofset ve küçük olanlar ile maskelenebilir). Ancak bu, genellikle “sıçrama” oynaklığının sonucu olan aykırı etkiyi abartıyor. Bunların işlem hacmi büyüdükçe düşmesi muhtemeldir, bu da yanıltıcı bir şekilde aşağı eğimli volatilite grafiğine yol açar.

JP Koning , ortalamadan ziyade orta değerden sapmayı kullanan, aykırı değerlerin etkisini azaltan ve daha içsel bir volatilite ölçüsü gösteren alternatif bir hesaplama önerir . Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi, bu yıllar içinde gözle görülür biçimde azalmamıştır.

     (Moneyness blogundan gelen grafik)

Şimdi bunun neden olabileceğine bakalım. Bitcoine değer vermek için kullanılan yöntemlerde bir ipucu bulunur.

Temel değer

Bitcoin, günümüzde piyasada işlem gören az sayıdaki “ gerçek varlık ” dan biridir, çünkü değerini başka bir varlıktan türetmez.

Dahası, ayırt edilebilir bir gelir akışı olmayan “gerçek varlık” tır. Bu değer vermeyi çok zorlaştırıyor. Küçük analistler bile, nakit akışlarını azaltan veya ömrünün sonunda belirli bir miktar geri dönen bir varlığın “gerçeğe uygun değerini” hesaplayabilir. Bitcoin’de nakit akışı yoktur ve tanımlanabilir bir değer olsa bile “yaşamın sonu” yoktur.

Peki, bitcoin değerini ne yükseltir?

Bazıları “ Crypto’nun Yeni Temelleri ” raporumuzda açıkladığımız birçok teori ortaya atılmıştır .

Şimdilik, bitcoin’in değerinin ana sürücüsü duyarlılıktır: pazarın buna değer bulduğu değer. Temellerin yokluğunda, yatırımcılar diğer yatırımcıların ne düşüneceklerini bulmaya çalışır. Keynes bu benzetti edildiği bir yarışma “Biz ortalama görüş ortalama görüş olmasını beklediğini tahmin etmek bizim zeka adamak.”

Altın da benzer bir durumda, aynı zamanda gelir akışı olmayan ve büyük oranda duyarlılıktan kaynaklanan bir piyasa değeri olan “gerçek varlık”.

Öyleyse, uçuculuğu neden bu kadar düşük?

 (Woobull’dan gelen grafik)

“Radikal belirsizlik” yüzünden.

Anlatıları değiştirme

Adlı kitabında “Simya Sonu” olarak Mervyn King, açıklar altında “radikal belirsizlik,” piyasa fiyatları değil temelleri ile değil tarafından, belirlenen anlatıların  temelleri hakkında.

Bitcoin yeni bir teknolojidir ve bu nedenle, son kullanımının ne olacağını henüz bilmiyoruz. Herkesin kendi teorisi vardır, ancak tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, hiç kimse kesin değildir, bu da anlatılarını değiştirebilir kılar.

Öte yandan, altın ne yeni ne de bir teknolojidir. Binlerce yıldır buralardaydı ve anlatısı belirsiz değil. Duyarlılık değerlemede önemli bir rol oynar ve bilim adamları, hem talebi hem de fiyatı etkileyen metal için yenilikçi bir kullanım bulabilirler. Ancak “hikayesi”, daha düşük bir oynaklık profili veren iyi bir şekilde oluşturulmuştur.

Şimdilik, Bitcoin en temel olan  kendi anlatı ve Bitcoin yönettiği “hikayesi” hakkında belirsizlik onun oynaklık yakın zamanda azalmayacak gibi görünmektedir anlamına gelir.

Daha belirgin bir rol

Bu, nihai kullanım durumu için önemlidir: her zaman  bir ödeme belirteci, değer deposu, vb. Olarak kullanılamaz hale gelir mi? Bu da sonuçta kullanım durumunu etkileyen değerlemesini ve oynaklığını etkileyen anlatısını etkilemektedir. Sektörün olgunlaşması ve alternatif bir varlık sınıfı olarak bitcoin’in rolü daha sıkı bir şekilde birleştiğinde – belirsizlik azaldığında ve “içsel değeri” nin nicelendirilmesi kolaylaştığında, kendi kendine devam eden döngü en sonunda kırılacak.

Ancak o zamana kadar, fiyatı küresel gelişmelerden ve ayrıca piyasa duyarlılığından oluşan değişken anlatılara açık olan piyasa duyarlılığı tarafından yönlendirilmeye devam edecektir.

O zamana kadar, işlem hacmi ne olursa olsun, piyasa değişimleri her iki yönde de artmaya devam edecektir.

Bu konuda endişelenmek yerine onu kabul etmeli ve hatta benimsemeliyiz. Giderek daha sofistike sağlayıcılar, analitik araçlarımızı güçlendiren, duyarlılık verilerine erişimin ve yorumların yorumlanması üzerinde çalışıyor. Crypto Twitter, sektörün havasını ölçmek için ilgi çekici bir platform sunar. Anlatı ve duyguların bir varlık sınıfı üzerindeki etkisinin belirlenmesi, diğer yatırım alanlarına yayılması muhtemel yeni araştırma yolları açacaktır.

Dahası, volatilite bazıları için uygun değil, çoğu için rahatsız edici olabilir. Fakat aynı zamanda, üstün getirilerin önemli bir bileşenidir. Belki de bitcoin değerleme tekniklerimizi geliştirmek için geliştirdiğimiz araçlar ve beceriler, oynaklığın doğal belirsizliğinin daha ustaca ele alınmasını sağlayacak ve sunduğu şeyin daha derin bir takdirine olanak sağlayacaktır.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here