BTC fiyatı geçtiğimiz hafta 8.200 dolardan güçlü destek buldu ve bundan sonra bugün 8.800 dolara doğru yükselmeye başladı.

Bununla birlikte, kripto piyasasının toplam aktifleştirilmesi 215 milyar dolarlık bir destek buldu ve yükselişe geçmeye başladı. Bu, düzeltmenin sona erdiği ve kriptonun yukarı doğru trend olduğu anlamına mı gelecek?

Bitcoin 6.500 dolardan bu yana hala yükseliş eğiliminde

Bitcoin, önceki direnç bölgeleri desteklendiğinden, 6.500 $ ‘dan düşük olandan bu yana hala yükseliş gösteriyor. Yeni bir örnek yeşil alandaki 8,200 $ seviyesindeki bir sıçramayı gösteriyor. Bu tür boğa destek / direnç flipsleri yükseliş trendi piyasasında yaygın bir durumdur.

BTCUSD

BTC USDT 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

8.200 $ ‘ın altında bir kırılma zayıflık gösterecektir, çünkü bu seviye yeterli alım baskısı ve desteği sağlamazdı. Böyle bir seviyeyi kaybetmenin ardından genellikle aşağı yönlü bir devam gelirdi. Kasım 2019’da 10.000 dolara yapılan itme sonrasında bir örnek bulundu.

Grafik ayrıca 7 aylık düşüş trendinden de net bir kopuş gösteriyor. Yeniden test 7.600 dolardan yapıldı, ardından Bitcoin fiyatı geçici direnç için 9.200 dolara yükseldi.

BTCUSD 4 Saat

BTC USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

4 saatlik Bitcoin’in grafiği, 8.200 dolarlık sağlıklı bir destek / direnç artışı gösteriyor ve ardından fiyat 8.500 dolarlık dirençten geçti. Şu anda, Bitcoin’in fiyatı bir sonraki dirençle 8,800 dolar seviyesinde.

Bununla birlikte, daha küçük zaman çerçevelerindeki göstergeler bu yukarı doğru hareketin tükendiğini gösterdiğinden, bu düzeyde hemen bir atılım görmek pek olası değildir.

Ek olarak, grafikte bazı önemli dirençler gösterilmektedir, yani Bitcoin’in fiyatı yukarı doğru devam etmek istiyorsa üstesinden gelinmesi gereken iki engel olan 9.000 $ ve 9.200-9.400 $.

Destek tarafında, 8,500 dolarlık bir yeniden test, yeni desteğin onaylanması için oldukça sağlıklı görünüyor. Fiyat 8,800 $ ‘ı geçemez veya 8,500 $’ ın altına düşemezse, menzile bağlı hareketlerin gerçekleşmesi muhtemeldir.

Toplam piyasa değeri, destek için çok önemli bir seviyeye ulaştı

Toplam piyasa değeri kripto para birimi tablosu. Kaynak: TradingView

Kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, mavi bölgeden önemli bir sıçrama gösteriyor (seviye 217-218 milyar dolar). Son bir makalede beklendiği gibi oldukça sağlıklı bir tekrar test edildi.

Bu yeniden test şu anda tamamlandı ve toplam piyasa değeri 238 milyar dolara ulaştığı için yoğun alım baskısı gösteriyor. Bu yeniden test aynı zamanda toplam pazarın 7 aylık düşüş trendini kırmasıyla birlikte artış trendinin onaylandığını gösterir.

Şimdi üstesinden gelinen ilk engel 247 milyar dolar seviyesidir. Eğer bu bozulursa 270 $ ve 300 milyar $ ‘a doğru devam edilmesi muhtemeldir.

Bitcoin’den daha fazla güç gösteren altcoinler

Altcoinlerin toplam piyasa değeri grafiği sağlıklı görünüyor Piyasa değeri 52 milyar dolardan 80 milyar dolara yükseldi. 71 milyar dolara sadece hafif bir geri çekilme gerçekleşti, bu da dar bir aralıkta sıkıştığı anlamına geliyor.

Toplam altcoin piyasa değeri tablosu. Kaynak: TradingView

Grafiğin geri kalanını kontrol edersek, son aylarda 80 milyar dolarlık birçok testi tespit edebiliriz. Bu son testten önce yaklaşık üç test gerçekleşti, bu da direncin zayıflaması gerektiği anlamına geliyor.

Unutmayın, bir direnç ne kadar çok test edilirse, satıcılar o kadar tükenir ve direnç zayıflar. Öte yandan, bu destek bölgelerinde de olur. 2018’de 6.000 dolarlık Bitcoin desteği, bozulmadan önce birçok kez test edildi.

80 milyar dolarlık bu testlerin oldukça sık gerçekleştiği göz önüne alındığında, bu noktada en olası senaryo yukarı yönlü bir kırılmadır, yani altcoin piyasa değeri 120 milyar dolara doğru yükselebilir.

Bitcoin için yükseliş senaryosu

BTC Boğa Senaryosu

BTC USDT 4 saatlik grafik yükseliş senaryosu. Kaynak: TradingView

En boğa senaryosu 8.800 $ ‘lık net bir kırılma ve oradan devam edilmesi olacaktır. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, bir seferde böyle bir hareketin görülme olasılığını görmüyorum.

Yeniden test etme ve konsolidasyon, muhtemelen 8,500 dolarlık bir yeniden test de dahil olmak üzere daha olası olacaktır. Bu sağlıklıdır ve Bitcoin fiyatının daha yüksek direnç seviyeleriyle karşılaşmaya devam edebilmesi için neredeyse gerekli olacaktır.

Bitcoin destek için 8,500 dolarlık alanı elinde tutabilirse, 8,800 dolar ve 9,000 dolarlık bir atılım görüyorum, bundan sonra 10.000 dolar birincil hedef olacak. Dahası, 10.000 doları temizlemek, Bitcoin’in fiyatını da 11.000 dolara getirebilir.

Bitcoin için düşüş senaryosu

BTC Ayı Senaryosu

BTC USDT 4 saatlik grafik düşüş senaryosu. Kaynak: TradingView

Tipik olarak, düşüş senaryosu başlangıçta benzer bir örüntüye sahiptir, çünkü BTC’nin 8,800 $ seviyesinde reddedilmesi gerekir. Bununla birlikte, fark sonraki kalıptadır.

Bitcoin’in fiyatı zayıf sekmelerle daha düşük seviyelere ulaşacaksa, düşüş eğilimi devam edecektir. Bu gerçekleşirse, potansiyel kısa bir fırsat olarak 8.500 $ seviyesinin düşüşünü tekrar test etmeyi (destek / dirençler çevirmeyi) hedefliyorum. Ana hedef 7.600 dolarlık alan olacaktır.

Ama önce, bu senaryoların devam edebilmesi için fiyatın 8,800-9,000 $ ‘dan reddedilmesi gerekiyor. Genel olarak, 8.100 dolarlık destek / direnç çevirme bu noktada düşüş gösterdiğimizi söylemiyor. Özellikle, bu fiyat 7 aylık bir düşüş trendinde kırıldığından.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here