28 Eylül 2018’de, Wall Street Journal , suçluların iki yıl boyunca kripto para birimi takası yoluyla yaklaşık 90 milyon dolarlık geliri akladığını iddia eden bir rapor yayınladı . Parça esas olarak, ABD merkezli bir kripto-kripto değiş tokuşu olan ShapeShift’i, tüccarları tanımlamaksızın ticareti kolaylaştırmak için hedefledi.

Onun yanıt olarak, shapeshift CEO’su Erik Voorhees sağlanan Dergisi şüpheli olarak gündelik işlemleri yanlış anlaşılacak bir nasıl inandırıcı örnekler. Ayrıca, ABD’yi “ilgili bilgileri ihmal etmek” ve “taklit altında” ShapeShift ekibi ile işbirliği yapmakla suçladı.

Voorhees firmasını anlaşılır bir şekilde gerçeklerle savunurken, hiç kimse suçluların para aklamak için Bitcoin gibi kripto para birimleri kullandıklarını inkar edemez. Örneğin, Darknet Silk Road , Bitcoin’in ilk güvenilir kullanım durumuydu . Başka bir örnekte, bir gençlik bitcoin değişim hizmeti aracılığıyla yasadışı bir şekilde 750.000 $ işlem görmüştür. Bir diğerinde, Avrupa’daki bir uyuşturucu kaçakçılığı çetesi Finlandiya merkezli bir kripto ticaret şirketi aracılığıyla 9.1 milyon dolar akladı .

Bununla birlikte, bankalar bitcoin temelli suç faaliyetlerinin, büyük çapta ölçeklenen ve insanlık dışı mali suçların önünde yerfıstığı olduğunu kanıtladı.

Karşıt Mali Suçlar
19 Eylül 2018’de, Danimarka’nın en büyük bankası Danske Bank, Estonya şubesinin yasadışı bir şekilde Rusya’dan Avrupa’ya 230 milyar dolarlık bir huni yaptığını doğruladı. Bu, ShapeShift’in iddiaya göre yıkandığı şeyin 25.000 katıydı. Aslında, bu o zaman kripto para birimlerinin piyasa kapitalizasyonundan daha önemliydi.

Ayrıca, Danske’nin mali suçunu Sergei Magnitsky adlı bir Rus avukatın ölümüyle ilişkilendiren şok edici bir vahiy vardı. Forbes gazeteci Frances Coppola tarafından vurgulandığı gibi Danske, Putin liderliğindeki Rus hükümeti tarafından benimsenen parayı gizlemekte etkili oldu. Bu para Hermitage Capital Management’tan tahsil edilen 230 milyon dolarlık vergi gelirini de içeriyordu.

Ancak Rus hükümeti Hermitage’ı vergi kaçakçılığı yapmakla suçlarken, tencere su ısıtıcısını geri çağırdı. CEO Bill Browder Magnitsky’nin yardımı ile suçlamalarla mücadele etmeye çalıştı. Mahkeme davasını kazanmaya yaklaştıktan sonra Magnitsky, bazı tazminat suçlamaları nedeniyle Putin tarafından hapse atıldı. Onaylanmayan raporlara göre, avukat gölgeli koşullar altında hapishanede öldü.

Bu arada, Danske Bank bildirildi Rus hükümeti yardım ederek çekici bir komisyon kazanmıştı, bulundu Forbes.

Coppola, “Umarım Danske Bank’ın uluslararası para aklama faaliyetlerine katılımını araştıranlar bu girişimi bir badanada göreceklerdir” dedi. “Sergei Magnitsky’nin hatırası, kendisine hayatını kaçıran dolandırıcılıktan sorumlu olan herkesin adalete teslim edilmesini talep ediyor. İsteyerek kör bir gözle dönenler de dahil. ”

Buna karşılık, ShapeShift’in ICO fonu dolandırıcılığı ve Kuzey Koreli bilgisayar korsanları için kripto transferini kolaylaştırdığı iddia edildi.

Bankalar yılda 2 trilyon dolara kadar para aklıyor
Bloomberg kısa süre önce , son on yılda en önemli finansal dolandırıcılıkları vurgulayan etkileşimli bir Infographic yarattı . Danske Bank’ın üstünde, listede JP Morgan Chase, Şehir Grubu, ING, HSBC, Commerzbank, Deutsche Bank, Danske Bank, Standard Chartered, Avustralya Commonwealth Bank, 1MDB ve diğerleri yer aldı. Listede kripto para birimleriyle ilgili hiçbir şey yoktu.

Bloomberg, bankaların her yıl 2 trilyon dolara kadar aklama yaptıklarını ekledi. Açıklama, Birleşmiş Milletler’in geleneksel bankacılık yoluyla yapılan kirli para transferlerinin 800 milyar ila 2 trilyon dolar arasında olduğunu tahmin ettiğini hatırlattı . Europol’den bir başka rapor ( burada indirme linki ), kara para aklamanın çoğu şeyin Bitcoin gibi kripto para birimleri değil nakit para yoluyla gerçekleştiğini bulmuştu.

AB ajansına göre, para bitcoin gibi geride bir iz bırakmıyor. Monero gibi gizlilik odaklı alternatifleri denemelerine rağmen dijital para birimini para aklayıcılara daha az çekici kılmaktadır.

Kolluk kuvvetleri yıllar içinde etkili bir şekilde bitcoin suçlularını yakaladı. Haziran 2018’de İspanyol Guardia Civil ve Avusturya Federal Polisi çevrimiçi uyuşturucu satıcılarından 5 milyon dolarlık Bitcoin, IOTA ve Lumens jetonu aldı. Blockchain Intelligence Group ve Chainalysis gibi Blockchain adli şirket, acentelere kripto vergi iadesi ve para aklayıcıları kırma konusunda yardım etti . Dahası, Chainaylsis, toplam Bitcoin işlemlerinin% 50’si hakkında önemli bilgilere sahip olduğunu iddia etti.

Buna karşın, ajanslar, önemli paraları azaltma konusunda daha az başarılı olmuşlardı; BM , suç servetinin yalnızca% 1’inin 2011 yılına kadar ele geçirildiğini / dondurulduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here