ICE’nin Bitcoin vadeli işlem platformu Bakkt, birkaç gün önce piyasaya sürüldü . Bu, 2019’un en çok beklenen olaylarından biriydi, çünkü kurumsal paraya giden yolu piyasaya açması gerekiyordu. Ancak, işlemin ilk haftasına baktığımızda, platformdaki hacmin hayal kırıklığı yaratan bir şey olmadığını görebiliyoruz. Bu, CME Group’un hacmini cüce etmeye devam eden Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri ile karşılaştırıldığında daha belirgindir. 

Bakkt’ın Minimum Hacmi

Bakkt’ın resmi internet sitesine göre , ticaretin ilk haftasında, platformda toplam 165 sözleşme satın alındı. Gelecekteki aylık sözleşme 1 Bitcoin’e kadar çıkıyor; bu, hacmin nakit eşdeğerinin hafta boyunca Bitcoin ortalama fiyatına göre yaklaşık 1,5 milyon dolar civarında olduğu anlamına geliyor. 

Bu kesinlikle hayal kırıklığı yaratıyor, özellikle lansmandan önce yaratılan yutturmaca ve insanların Bakkt’ın piyasayı kurumsal nakit akışına açacağını düşündüklerini düşünürsek. 

Ne yazık ki, şimdilik, durum böyle görünmüyor. Aynı zamanda, CME Group’un bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri de Bakkt’nın hacmini cüce etmeye devam ediyor. Sadece 27 Eylül’de, her biri 5 bitcoin’e kadar olan ve Bakkt’ın hacmine kıyasla daha fazla olan 4099 adet sözleşme vardı. Bu rakam, birkaç gün önce 14 Eylül’den fazla sözleşmenin satın alındığı 24 Eylül’de daha da yükselmişti. 

CME Group BTC Vadeli İşlem Hacmi. Kaynak: cmegroup.com

Bunun söyleyeceği şey, olayları gerçekleşmeden önce susturmanın ve piyasadaki gerçek etkilerini görmeden bir şeye inanmanın mümkün olmadığıdır. 

Yine de Gümüş Astar?

Bakkt’ın ilk hafta hayal kırıklığına uğramasına rağmen, platformun doğru yönde bir adım olduğunu kesinlikle belirtmekte fayda var. Beklenmesi gereken çekiciliği alamayacak olsa da, Bakk’ın depolama çözümü New York Eyalet Mali Hizmetler Bakanlığı (NYDFS) tarafından düzenlenmiş ve bu da onu nitelikli bir vesayetçi yapmıştır. 

Buna ek olarak, Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi fiziki teslimatı garanti eder. Başka bir deyişle, son kullanma tarihinden sonra, kullanıcı nakit karşılığı yerine gerçek bir Bitcoin alacak. İddiaya göre, bu, fiziksel bir çözüm bulunmayan vadeli işlem sözleşmelerine kıyasla çok daha yüksek olan likiditeyi garanti edebilir. Bu, kısa vadeli hayal kırıklığına rağmen, Bakkt’ın uzun vadede kesinlikle doğru yönde bir adım olduğunu göstermeye devam ediyor. 

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here