Swift Uluslararası Bankacılık Operasyonları Semineri (Sibos), Pazartesi günü kapılarını 7.000’den fazla küresel bankacıya açtı. Bu yıl Avustralya’da düzenlenen Uluslararası Kongre Merkezi’nde 22-25 Ekim tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan dört günlük etkinlik, büyük teknoloji, geleneksel finans ve bankacılık sektörünü dönüştüren yeni teknolojileri bir araya getiren bir etkinlik.

Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) tarafından düzenlenen Sibos 2018, fintech, bankacılık, internet ve bilgisayar şirketlerinden endüstri liderleri arasındaki işbirliğine odaklanmaktadır.

Bankacılık katılımcılarına ek olarak, teknoloji devleri Google, IBM ve Microsoft da katılımda.

Blok zinciri, kuantum bilgisayar, yapay zeka, finansal hizmetlerin geleceği ve fintech’in birinci güne hâkim olduğu seminerler. Bir göre Mali İnceleme raporunda ,

“Kalabalıklarda finansal hizmetler sektörünün tarihsel bir dönüm noktası olduğu ve teknoloji devleri ile muazzam bir savaşta savaşa girdiği bir anlam ifade ediyor.

Pazartesi günü piyasaya sürülen McKinsey ‘Global ödemeler 2018’ raporuna göre, ödeme sektöründen gelen global gelirler 2018’de 2 trilyon doları aşacak ve önümüzdeki beş yıl içinde 3 trilyon dolara yaklaşacak.

Bu, tüm bankacılık gelirlerinin yüzde 30’undan fazlasını temsil ediyor ve bu yükseliyor. Ana sürücü, işlemlerin nakit paradan uzaklaşmasıdır. Ancak bu kadar büyük gelir havuzları, bankacılık dışındaki oyunculardan büyük ilgi görüyor. ”

Bitcoin de dahil olmak üzere tüketicilere ve işletmelere sunulan kripto paraların sayısına rağmen, sınırların ötesine değer aktaran Swift, bir gün önce bir açıklama yayınladı – Fintech’in başlangıç ​​konuşması Ripple.

San Francisco merkezli bir şirket olan Sibos’ta ayrıca, 100’den fazla finans kurumunda imzalanan sınır ötesi ödemeler platformu RippleNet’in gücüyle bankacılık sektöründe dalga dalgalanıyor. Ripple, Swift’i ücret ve işlem hızlarını azaltan ve sürtünmesiz bir ortamda daha fazla şeffaflık sunabilen bir blockchain tabanlı yazılım API’si paketi sunarak hedefliyor.

Swift, ödemeleri gerçek zamanlı olarak takip eden ve aynı gün içinde kurumsal müşteriler için fon kullanımı sağlayan global ödeme yenilik (gpi) EUR hizmetlerini sunmaktadır. İlk olarak 2015 yılında Sibos’ta tanıtılan gpi, Kasım 2017’de bir API aracılığıyla ilk müşterilerden biri olan Deutsche Bank’ta canlı olarak yayınlandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here