Kripto Para ticaretinde, sizi ve paranızı saklayabileceğiniz ortak hatalar vardır. Bu, size yardımcı olmaya çalışacağız.

Bir plan olmadan ticaret yapmayın
Bir kripto para birimine nasıl yatırım yapacağınıza dair bir planınız olması şarttır. Pazar, yüksek ödülleriyle yüksek risklere sahip, çok değişkenlik gösteriyor. Bir ticaret planı, bu riskleri hafifletmek için mükemmel bir yoldur.

Bir yatırım planı, yatırımınızı ne zaman çekeceğinize ilişkin yüksek ve düşük bir limit belirlemeyi içerir. Yüksek limit, yatırımınızı çekeceğiniz başlangıç ​​noktasıdır; bu, ilk yerleşimlerinizden daha yüksek bir değere sahiptir. Örneğin, bir tüccar Dogecoin’e (DOGE) 500 ABD Doları yatırırsa . Değeri 750 ABD Doları’na ulaştığında bu yatırımı geri çekeceğine karar verir. Düşük bir sınır bunun tersidir; İlk yatırımınızdan daha düşük olan set noktası, hangi noktada çekilir. Yani, eğer yatırımının değeri 500 $ ‘dan 400 $’ a düşerse, o zaman düşük limitli olduğu için çekilir.

Bir ticaret planı, kripto para birimi ticaretinin risklerini azaltır. Trader’ın bir ticaret planı belirlemediğini varsayalım. Eğer yatırımının değeri yükselmeye başladıysa, ne zaman çekilirdi? Çoğu zaman, bir yükseliş yaşayan yatırımcılar çekilmemekte ve bunun yerine daha yüksek seviyeye ulaşmak için yatırım yapmaya devam etmektedir. Bu çoğu zaman ödemiyor. Bunun yerine, kripto para birimi yapma eğiliminde olduğu için değer çok düşer. Yine de olduğu gibi, yeni yatırımcılar geri çekileceğini umarak yatırımlarına devam etme eğilimindedirler. Sonunda, tüm zamanların en düşük seviyesinde geri çekiliyorlar. Bu sık sık olur. Yüksek ve düşük limitler asla büyük bir kayıp yaşamanıza izin vermez.

Volatilite riskini azaltın
Bir zamana ne kadar yatırım yapılacağını bilmek riski azaltmanın önemli bir parçasıdır. Daring yeni yatırımcılar çoğu zaman, kendilerini iyi hissettikleri belirli bir kripto para biriminde “hepsi” nin içine girme hatasını yaparlar. Bu duygusal ticaret, büyük kayıp risklerine yol açar.

Bir kripto para birimine büyük miktarlarda yatırım yapmak, size piyasada son derece yüksek bir hassasiyet seviyesi sağlayacaktır. Büyük kazançlar için potansiyeliniz olsa da, büyük kayıplar için de potansiyeliniz var. Sahada kullanılan tacirler de risklerini azaltırken bunu yapabilirler, ancak yeni gelenler için farklı bir hikaye.

Yatırım yapılan büyük miktarlı yeni yatırımcıların yatırımlarına güçlü bir duygusal bağlılık hissetmeleri muhtemeldir. Bu, ya çok erken çekilmeye ya da çok uzun süre dayanmaya eğilimli oldukları anlamına gelir. Örneğin, bir tüccar ‘Bitcoin çılgınlığı’na katılmaya karar verirse ve Bitcoin’e (BTC) 1 milyon dolarlık yatırım yaparsa . Yaptığı kararları etkileyecek olan bu yatırım için güçlü bir bağlanma hissi yaşayacaktır. Kendi ticaret planını görmezden gelebilir, ya daha büyük bir kâr elde etmeyi ya da sürekli artan bir kayıptan geri dönmeyi umuyor olabilir. Daha önce tartışıldığı gibi, bu tür bir ticaret neredeyse her zaman feci bir kayba yol açacaktır.

Basit Al/Sat
Ticaretinizi basit ve odaklı tutun. Yatırımcılar çoğu kez aynı anda çok fazla para birimi üzerinden işlem yapma tuzağına düşerler. Kârlı görünen ve hepsine yatırım yapmaya karar veren tüm para birimlerine giriş noktaları belirleyerek birkaç saat harcıyorlar. Bu yöntem, duygusal ticarete yönelme eğilimindedir ve bu da sonuçta kayba yol açar.

Örneğin, eğer bir tüccar Bitcoin, yatırım kararı dogecoin ve Ethereum (ETH). Her ticarete 200 dolarlık dolar yatırıyor. Dogecoin ve Ethereum’un yükselişe geçtiğini görüyor, bu yüzden Bitcoin düşmeye başlasa bile yatırımlarına devam etmeye karar veriyor. Bitcoin yatırımlarını geri çektiği zaman, Ethereum ve Dogecoin’den elde ettiği kârın reddedildiği noktaya düştü.

Ticaret işlemlerini gerçekleştirmenin en iyi yolu, bir veya ikiye odaklanmaktır. Bu, sizi tüm bu yatırımları yönetmenin zorlu görevlerinden kurtarır ve sizi duygusal yatırımlara daha az yatkın kılar.

Bu üç ipucu, kripto-para birimi yatırımlarının risklerini başarılı bir şekilde hafifletmek için gereklidir. Her zaman bir kâr sağlayamazken, en azından küçük bir kayıp sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here