22 Mayıs 2020, Floridalı bir erkeğin Bitcoin kullanarak ilk kayıtlı fiziksel satın alımını yaptığı ünlü Bitcoin Pizza Günü’nün onuncu yıldönümünü kutladı. 

2010 yılında bu gün Laszlo Hanyecz, iki büyük Papa John’s Pizzas için bugün milyonlarca dolar değerinde 10.000 Bitcoin ödedikten sonra tarihe damgasını vurdu.

Hanyecz, 1 BTC’nin bir kuruştan daha az olduğu ağın ilk günlerinde Bitcoin’in kaynak koduna katkıda bulunan bir programcı ve Bitcoin madencisidir. 

10.000 BTC 2010’da 30 Dolara Değerdi

On binlerce BTC çıkarmış olan Hanyecz, bir çift Pizza karşılığında 10.000 Bitcoin bırakacağını BitcoinTalk’a göndererek Bitcoin kavramının kanıtını göstermeye karar verdi . 

görüntü
2010’dan orijinal yazı. Kaynak: BitcoinTalk

17 Mayıs’ta görevde bulunmasına rağmen, Hanyecz, İngiliz bir adamın nezaketi olan Pizzas için kripto para birimini başarılı bir şekilde takas ettiğini bildirdiğinde, teklifi 22 Mayıs’a kadar kabul edecek birini bulamadı. 

İlk ticaretten bir ay sonra, Hanyecz, genellikle madencilik statüsünü dikkate alarak toplu olarak sahip olduğu fona sahip olduğu sürece iki büyük Pizza için 10.000 BTC ticaretine devam etmek istediği konusunda açık bir teklifte bulundu. Bu muhtemelen kızının en sevdiği atıştırmalık olarak tanımladığı şeyi satın almak için daha fazla Bitcoin harcadığı anlamına gelir. 

btc_pizza
Tazminatı yeniden kazanan şanslı adam. Kaynak: BitcoinTalk

Mümin mi? 

O zaman, 10.000 BTC sadece 30 dolardı, bu yüzden her iki taraf için de adil bir anlaşma gibi görünüyordu. Bununla birlikte, bugün, Bitcoin fiyatı şu anda 9,100 $ ‘da iken, 10.000 BTC 91 milyon $’ dan fazla, bu da son on yılda% 300,000,000 ‘un üzerinde bir büyüme, şaşırtıcı derecede inanılmaz bir başarı. Hiç şüphe yok ki Bitcoin, son on yılın en iyi performans gösteren varlığı olarak adlandırıldı . 

Pizza Zamanı
Tarihin en pahalı pizzaları

Geçen yıl 60 Dakika CBS gösterisinde konuşan Hanyecz, “gerçek dünyadaki iyi bir ürün için açık kaynaklı internet parası” ile ticaret yapmanın gerçekten harika olacağını düşündüğünü ve Pizza’nın (yemek) mükemmel bir uyum olduğunu söyledi. 

Geriye dönüp baktığımızda, olay Bitcoin’in mevcut fiyatı göz önüne alındığında tuhaf görünüyor. Ancak, programcı iki pizzaya 91 milyon dolar harcadığını düşünmemeye çalışmaktadır, çünkü kripto para biriminin o zaman herhangi bir değeri yoktur. 

Eyleminin kripto para birimini bir değişim aracı olarak tanıtmaya yardımcı olduğuna inandığını ve eğer olmasaydı başka bir kişinin bunu bir noktada yapardığını söyledi. 

Bugün, Laszlo Hanyecz, Bitcoin dünyasında dünya Pizza Günü’ne ilham veren efsanevi bir figür olarak kabul ediliyor ve kripto para birimi topluluğunun üyeleri kesinlikle ilk Bitcoin işleminin yıldönümünü kutlamaya devam edecek. 

Mutlu Bitcoin Pizza Günü!

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here